• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.
 • Sayın Ziyaretçi;
  Forum Sitemizi Daha iyi Kullanabilmek Adına Lütfen Bunlara Göz atınız.
  Konuya Resim Nasıl Eklenir. TIKLAYIN
  Yeni Konu Ön Ek Kullanma TIKLAYIN
  Kullanıcı Adı DeğişikliğiTIKLAYIN

Rc Helikopter Uçuş Öncesi Kontroller

Mustafa TEMURALAY

Heli Aşkı
Yönetici
#1
Yaptığımız hobi gerek küçük model olsun gerek büyük model olsun can ve mal kaybı yaşatabilecek bir hobi.
Uçuşlarımızdan hem kendimizin, hemde izleyen kişilerin zevk almasını istiyorsak önceliğimiz güvenlik olmalı.
Bunun için uçuşa başlamadan önce kontrol etmemiz gerek durumlar var. İlk başta modelimizde Göz ve El ile yapılması gereken kontroller.

 • İlk başta modelimizde rotor (Pal Tutucuları) kısmını kontrol etmeliyiz. Zaman içerisinde yüksek RPM dolayısı ile gevşeme olabilir.
 • Servolar uçuşumuzda kritik bir önem taşımakta, uçuş öncesi sonrası servoları tutan vida ve servo kollarını kontrol etmeliyiz.
Mümkün olduğunca 4-5 ayda bir alışveriş yaparken sepetinize servo kolu ekleyin plastik zaman ile yorgunluktan dolayı çatlama olabilmekte bir kırım yaşamadan kesinlikle değiştirin.Ball linkler modelde hareket organlarının başında gelmekte swash, pal tutucu, kuyruk kısmı, servolar hemen hemen her yerde bunları kullanmaktayız, plastik olmasından dolayı hem gevşeme hemde linklerin girdiği bölümde fazla sıkmaktan ve zamandan dolayı sorun olabiliyor. Kesinlikle kontrol edilmesi gerekiyor.

 • Kuyruk kısmı modelde en hızlı dönen kısım burası, bu bölümde kuyruk pallerinin dibi, kuyruk rotor shaftı, kuyruğa hareket veren kuyruk rodu ve ucundaki ball linkler bunların hepsi zaman ile gevşeme ve çatlama oluşabilmekte.

 • Yukarıdaki yazılı parçaları kontrol etmeniz 1 dakikanızı almaz 1 dakika uçuşa geç başlasanız bişey kaybetmesiniz fakat bu parçaların havada zarar görmesi durumunda hem modelinizden olursunuz hemde ( Allah Korusun) sizin ve çevrenizdekilerin can sağlığından.

Sizlerinde başınıza gelen veyahut çevrenizde bu tür olaylar ile başınıza gelen farklı bölümler var ise paylaşabilirsiniz. Diğer arkadaşlarımızda bu konudan faydalanarak sorun yaşamamış olurlar.
 

Erhan YILMAZ

Helikopter Bizden Sorulur
#2
Bu olay basit gözüken bir şey ama inanın hayatı öneme sahip . 4 defa havada kuyruk dönmem oldu. Hold çekerek zorla indim. Belki iyibir uçuş öncesi hazırlık önüne geçebilirdim.